روگاشکا نام یک شرکت تولید کننده کریستال های لوکسِ اروپایی است. رُگاشکا در درهّ ای سرسبز به همین نام، در شرقِ کشور اِسلوونی و در جنوبِ اروپای مرکزی ،در همسایگی ایتالیا، اتریش و مجارستان قرار دارد. این شرکت بعنوان تولید کننده کریستال های لوکس اروپایی، قدمتی 350 ساله دارد. محصولات روگاشکا به مدت 75 سال در بازار های امریکا بعنوان یکی از برترین مارک های کریستال دارای محبوبیت فراوان است. آلمان، ایتالیا ، ایرلند، و سوئد، مهم ترین خریداران اروپایی این شرکت اند و ایران، عربستان، قطر، بحرین ،کویت و ژاپن مهم ترین خریداران روگاشکا در قاره کهن( آسیا) می باشند. روگاشکا به پشتوانه مرغوبیت، شهرت ، 350 سال سابقه حضور بی وقفه در بازارهای بین المللی و طراحی های منحصر بفردِ محصولات خود، سال گذشته هم موفق شد، سه و نیم برابر جمعیت کشورش، کریستال صادر کند. الماس یکی از زیباترین جواهرات دنیاست، آنها که دارند، قدرش را می دانند. ظروف کریستال، الماس خانه های شماست.

تاریخچه مختصری از شیشه، بلور و کریستال
تولید شیشه در جهان، اولین بار حدود شش هزار سال پیش، توسط انسان هایی که در غربی ترین مناطق فلات ایران زندگی می کردند، انجام شده است. شیشه بشکل تصادفی و بعنوان محصول فرعی ذوب فلزات کشف شده است. اولین شیشه بدست آمده از ویرانه های باستانی در ایران که در پنجره های منطقه باستانی شوش بکار رفته، با قدمتی برابر با 4500 سال، در موزه ایران باستان ایران، نگهداری می شود. در اهرام مصر نیز نقاشی های روی دیوار ، ساخت شیشه با روشِ دمیدنِ انسان به شیشه مذاب را نشان می دهند. روش تولید شیشه طی هزاران سال هنوز به همان شکل اولیه انجام می شود.کریستال داستان دیگری دارد. شیشه با کریستال فرق دارد.این محصول شیشه ای، اولین بار توسط یک انگلیسی به نام جورج ران کرافت در 400 سال پیش از شیشه های معمولی تولید شده است. او به مذاب شیشه معمولی، اکسید سرب اضافه کرد و کریستال یا شیشه سربی تولید کرد. تراش روی شیشه ی کریستال هم، قدمتی کمتر از 140 ساله دارد. شیشه در 1450درجه ذوب می شود. مواد اولیه شیشه عبارتند از دانه های شنی سیلیسیsio2. آهک مرغوبcaco3. پتاسk2co3. و چند ماده کمکی دیگر مثل رِدلِد pb3o4و na2co3.طراحی کریستال کاری بسیار ظریف و هنری است. کریستال های کار دست، هنوز هم به روش دمش و دستی مثل هزاران سال پیش ساخته می شود و شکل های مختلفی به خود می گیرد که نهایتاً در داخل قالب های چوبی دست ساز شکل نهایی را بخود می گیرند. سپس در دمای 500 درجه به آرامی سرد می شوند تا ترک نخورند .در نهایت، اضافات را قطع کرده و محصول نهایی را با مخلوط اسیدی خاص، پولیش می دهند تا سطح آن به حدّ اعلای درخشندگی برسد.

تفاوت شیشه، بلور و کریستال های های ماشینی با کریستال های اصیل و دست ساز
هر کریستالی جزء بلور جات است اما هر بلوری، کریستال نیست. در کریستال های دست ساز، چند نکته ظریف وجود دارد که شناسنامه دست هنرمند آن کریستال محسوب میشود. کار دست ساز با کارِ اتوماتیک ماشینی فرق های زیادی دارد. کارِ دست، بی نقص نیست. ولی این نقص، نشانه ی بدی نیست. اتفاقاً نشانه اصالت کریستالِ دست ساز، همین ظرافت هاست. بعضی کریستال ها شاهکار هنری دست یک انسان اند. اما هیچ انسانی کامل نیست. فقط خدا کامل است. حباب های کوچک، خطی دَمِشِ استادکار و پولیش دستی نشان دهنده، جزء اصالت کار محسوب می شوند. که با دقت زیاد روی هر کریستالی قابل تشخیص می باشند. رنگ و شفافیت، معیار اصلی کریستال خوب است. در بلور و شیشه، ته رنگی به زردی، سبزی و طوسی میزند ولی کریستال باید مثل اشک چشم بی رنگ باشد. روی سطحِ شیشه و بلور ، یک خطِّ جدایشِ قالب ، قابل تشخیص است، ولی روی کریستال این خط نباید وجود داشته باشد. در معیار بعدی روی خطوط تراش را نگاه می کنند. شیشه کمی تیز است ولی کریستال کاملاً پولیش شده و باید یک دست باشد. عیار پنجم که خیلی واضح است این است که کریستال، سرب دارد، بنابراین کریستال همیشه از شیشه سنگین تراست. ششم، شکستِ زیر نور، در کریستال، بیشتر است و به هفت رنگ می زند، مثل منشور، ولی شیشه و بلور اینطور نیستند. ساده ترین معیار این است که. به لبه ی کار، ضربه بزنید، صدای خاصِ کریستال، راحت ترین راه فهمیدن فرق آن با شیشه و بلور است که جرینگ صدا می دهد. فراموش نکنید که :کریستال، کار دست است. بنابراین هیچوقت قطعات مشابه، دقیقاً مثل هم در نمی آیند. کریستال، نشانه شکوه و جلال درمنزل شماست، از آنها بخوبی مراقبت نمایید.

اطلاعات تکمیلی

  • نوع مالکیت : خصوصی
  • نوع فعالیت : خرده فروش
  • محدوده فعالیت : ایران
کریستال روگاشکا
اسلووانی
کردستان
09188746588 
  • نوع فعالیت: خرده فروش
  • مدیرعامل: زانا لطیفی
  • تعداد بازدید: 53330
تماس بگیرید